Одлична партија на Јокиќ и Мареј, Денвер води во големото финале на НБА!

Кошаркарите на Денвер Нагетс го совладаа Мајами Хит со 109:94 во третиот натпревар од финалната серија во НБА, го вратија брејкот и сега водат со 2-1.Никола Јокиќ одигра спектакуларен меч на Флорида, пред околу 20.000 противнички навивачи во Мајами каде Нагетс славеше важна победа.

Капитенот на српската репрезентација стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој во еден меч од големото финале имал 30+ поени, 20+ скока и 10+ асистенции. Никој никогаш пред него не успеал во тоа!

Лидерот на Денвер го заврши мечот со 32 поени, 21 скок и 10 асистенции, а страшна партија пружи и неговиот ортак Џамал Мареј кој имаше исто трипл-дабл учинок со 34 поени 10 скока и 10 асистенции.

Клучот на победата го имаше и „руки“ резервистот Кристијан Браун кој изненади со 15 поени и шут 7/8 од игра.

Кај поразениот Мајами кој игра бескрајни серии од почетокот на плејофот, Џими Батлер уфрли 28 поени а Бам Адебајо имаше 22 поени со 17 скока и три асистенции.

Четвртиот меч се игра меѓу петок и сабота во 02:30 часот а домаќин пак ќе биде Мајами Хит.