Одложено предавање на Љубчо Георгиевски во Софија откако упадна Ангел Џамбаски

99

Поради упад на европратеникот и потпретседател на ВМРО-БНД Ангел Џамбаски и неговите поддржувачи во салата на Централниот воен клуб, одложено е планирано предавање на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Софија, јави дописникот на МИА од Софија.

Георгиевски требаше да зборува за бугарско-македонските односи, на покана од Клубот за бугарско-македонско пријателство, кој беше формиран неодамна.

Георгиевски изјави дека не му е јасно зошто се прави тоа и на кого му пречи тоа што дошол да го каже.

„Пријателството се гради низ дијалог,“ категоричен беше тој во кратката изјава за дописникот на МИА од Софија и група бугарски медиуми, кои го следеа тоа што се случуваше пред Централниот воен клуб во Софија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.