Одобрена стратешка инвестиција за соларен парк вреден 270 милиони евра

89

Владата на својата седница во вторникот донесе Одлука за утврдување на статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР“ – Скопје.

Како што информираа од владината прес-служба, станува збор за инвестиција за изградба на „Соларен парк Стипион“ вредна 270 милиони евра, кој преку оваа компанија ќе го реализира „Акуо Енерџи Сас Париз“ (Akuo Energy Sas Paris) од Франција, со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегават часови

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.