Ограбена поранешната германска канцеларка Ангела Меркел

Додека пазарела во продавница вчера била ограбена поранешната германска канцеларка Ангела Меркел

Како што јавуваат германските медиуми, и покрај тоа што била во придружба на телохранител, нејзе и бил украден паричникот.

Како што пренесува германски Билд, новчаникот и стоел на количката за пазарење.

Од полицијата го потврдуваат случајот и откриваат дека настанот се случил вчера околу 11.40 часот по локално време.

Таа, кражбата ја пријавила во најблиската полициска станица, а нејзиниот телохранител кој што ја придружувал не успеал да ја спречи кражбата.