ОЈО: Одземен е телефонот на Катица Јанева

161

По наредба на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корпција, одземен и е мобилниот телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдуваат од Обвинителството.

Пртеходно се прошири веста дека обвинителството врши претрес во нејзиниот дом, од ОЈО ја демантираат оваа вест, истакнувајќи дека одземен и е само мобилниот. Јанева денеска поднесе оставка од функцијата специјален јавен обвинител.

Од ОЈО демантираат и дека полицијата извршила претрес во просториите на 1 ТВ, туку дека била претресена само канцеларијата која ја користел нејзиниот сопственик Бојан Јовановски. Тој заедно со Зоран Милевски претходно беа изведени на распит пред судија на претходна постапка. Двајцата се осомничени во случајот кој денеска го покрена ОЈО за примање награда за противзаконито влијание и за перење пари. За нив, обвинителката Вилма Русковска побара одредување мерка притвор.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.