Ѓоковиќ нема да ја брани титулата на Австралија опен?

20
EPA-EFE/IAN LANGSDON

Новак Ѓоковиќ можеби нема да биде во можност да настапи на Австралија опен идната година, откако властите забранија влез на странци во земјата до 2022 година.

Забраната важи и за оние кои сакаат да ја напуштат Австралија, што значи дека е забранет и влез и излез од државата поради пандемијата предизвикана од коронавирусот. На целиот континент ситуацијата драстично се влоши и бројката на новозаболени забележа екстремен скок. Воведен е и полициски час и многу други рестрикции.

Сите овие мерки значат дека одржувањето на Австралија опен од 18 до 31 јануари идната година е малку веројатно. Тешко дека тенискиот грен слем би се играл само со домашни играчи, но можеби ќе бидат воведени олеснителни околности за тенисерите од целиот свет.

Ју-Ес опен и Ролан Гарос минаа во релативно добра организација со многу мал број на заразени со Ковид-19. Ако организаторите на Австралија опен ги ископираат протоколите можеби ќе се игра тенис во Мелбурн, но последниот збор го имаат властите во државата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.