Ѓоковиќ повторно е прв на АТП листата

По вчерашното финале на првиот грем-слем турнир годинава Австралија Опен дојде до промени на најновата АТП листа објавена во понеделникот.

Првото место го зазеде српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ кој вчера во Мелбурн ја освои својата десетта титула Австралија Опен и 22-та грен-слем титула. Втор е младиот Шпанец Карлос Алкараз, а трет е Гркот Стефанос Циципас кого Ѓоковиќ го победи во вчерашното финале.

Српскиот тенисер го држи рекордот по бројот на седмици минати на првото место на светската ранг-листа (373 седмици) кај мажите.

Во 2022 година, Ѓоковиќ го загуби водството на светската ранг-листа, најмногу поради фактот што не можеше да се натпреварува на Австралија Опен. Нему му беше укината австралиската виза и беше депортиран од земјата откако не им достави на граничните службеници документи за медицинско изземање за вакцинацијата против коронавирусот, која беше задолжителна за странците кои влегуваат во Австралија. Во моментот на депортацијата, Ѓоковиќ беше број еден во светот и актуелен победник на Австралија Опен.

Ѓоковиќ и Шпанецот Рафаел Надал (со 22 титули) водат според бројот на победите на грен-слем турнирите. Најблискиот до нив – Швајцарецот Роџер Федерер (со 20 титули) – се пензионираше минатата година.

Србинот го подобри сопствениот рекорд по победи на Австралија опен, сега има 10 титули. Тој, исто така, седум пати го освои Вимблдон, трипати Отвореното првенство на САД и двапати Отвореното првенство на Франција (Ролан Гарос). Ѓоковиќ го освои 93-от трофеј во кариерата и по овој показател го надмина Надал. Пред него сега се само чехословачкиот-американскиот тенисер Иван Лендл (94), Федерер (103) и Американецот Џими Конорс (106). Српскиот тенисер го подобри својот рекорд по бројот на освоени мечеви во низа на Австралија Опен – 28. На второто место по овој показател е Американецот Андре Агаси со 26.

Вториот грен-слем турнир во низа во решавачкиот меч го одреди лидерот на светската АТП листа. Во септември 2022 година, Шпанецот Карлос Алкарас го победи Норвежанецот Каспер Руд на УС Опен и стана првиот рекет на светот. Благодарение на победата во Мелбурн, Ѓоковиќ на 30-ти јануари од првото место го симна Алкараз, кој поради повреда го пропушти Австралија Опен.

АТП рангирање, 30-ти јануари:

1.(5) Новак Ѓоковиќ (Србин) 7.070
2.(1) Карлос Алкараз (Шпанија) 6.730
3.(4) Стефанос Циципас (Грција) 6.195
4.(3) Каспер Руд (Холандија) 5.765
5.(6) Андреј Рубљев (Русија) 4.200
6. (2) Рафаел Надал (Шпанија) 3.815
7. (7) Феликс Оже-Алиасиме (Канада) 3.715
8.(9) Тејлор Фриц (САД) 3.410
9.(10) Холгер Руна (Данска) 3.046
10.(11) Хуберт Хуркач (Полска) 2.995