Јоксимовиќ посочува дека Србија веќе преговара по постриктна методологија

29

Српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ изјави дека Србија внимателно ги следи разговорите во рамки на ЕУ за промена на методологијата на пристапување, потенцирајќи дека доколку е потребно, земјата ќе се адаптира.

– Немаме ништо против ако ЕУ има нови идеи кои би го подобриле квалитетот на процесот на пристапување. Но би било чудно, и не многу фер ако правилата на играта се менуваат за време на играта, истакна Јоксимовиќ.

На синоќешната Меѓувладина конференција во Брисел, таа оцени дека Србија е единствена земја кој почнала преговори по „постриктна методологија“, која се однесува на отворање пристапни преговори со поглавјата од областа на владеењето на правото и поглевјето 35, за следење на имплементацијата на бриселскиот договор. Таа посочи дека почетокот на преговорите со поглевјата 23 и 24 биле „првата ревизија на методологијата на пристапување“.

– Тешко дека условите можат да бидат многу потешки од оние по кои Србија сега преговара. Ние не се жалиме, со внимание следиме и ќе се адаптираме. Лично мислам дека новата методологија не може да биде применета на земји кои се веќе длабоко во процесот на пристапување, истакна Јоксимовиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.