ОН го одобри барањето на Турција за менување на името во Туркије

Турција официјално го менува името  и отсега ќе го користи името Туркије на сите меѓународни форуми и во официјални документи во кои претходно се користеа различни етноними. Обединетите нации го одобрија официјалното барање на Турција за промена на името на земјата на странски јазици во Турција, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дижарик, за новинската агенција Анадолија.

Тој изјави дека генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш добил известување од турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за преименувањето.

Според него, „промената на името на државата стапува во сила од денот на приемот на писмото“.
Агенцијата наведува дека отсега името Туркије (Turkiie) ќе се користи на сите меѓународни форуми и во официјални документи во кои се користеле различни етноними, како Туркеи, Туркеи или Туркуие.
Чавушоглу претходно на Твитер напиша дека Анкара поднела официјално барање на ОН за промена на името на земјата на странски јазици. Тој објасни дека промената е усвоена како дел од чекорите на Анкара насочени кон „зголемување на престижот на земјата на меѓународната сцена“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.