33 C
Skopje
понеделник, август 3, 2020

Џонсон вети брз Брегзит без одложување

32

Британскиот премиер Борис Џонсон откри радикален план на новата влада, кој предвидува брз Брегзит, нови трговски договори и трансформација на земјата за да ја оправда довербата на гласачите што му овозможија да извојува убедлива победа на изборитe.

Само една недела откако го освои најголемото парламентарно мнозинство по Маргарет Тачер во 1987 година, откри детали за неговите планови за земјата по повеќе од три години од сагата „Брегзит“.

Џонсон сака да ги исполни очекувањата на гласачите од Северна и Централна Англија кои гласаа за него наместо опозициските Лабуристи, за кои што традиционално гласаат.

Дадените ветувања вклучуваат зголемување на трошењето за здравствена заштита, повисоки казни за насилен криминал и зајакнување на работничките права, а неговиот главен приоритет е сумиран во неговиот изборен слоган дека ќе го „спроведе Брегзит“, што потврдува дека тој ќе ја изведе Велика Британија од ЕУ на 31 јануари.

Тој советуваше дека повеќе нема да дозволи одложувања и ја отфрли можноста за продолжување на преодниот рок по 2020 година, до кое време треба да се договори договор за слободна трговија со ЕУ. Тој јасно стави до знаење дека за слободна трговија ќе се преговара паралелно со другите земји.

„Нашата работа е да го спроведеме Брегзит и да ја напуштиме ЕУ на крајот на јануари“, рече Џонсон во воведното обраќање пред пратениците пред говорот на кралицата, со кој кралицата Елизабета ја претставува програмата на новата влада.

„Ќе ја ослободиме земјата од цврста контрола врз неодлучноста, ќе ја вратиме довербата на луѓето и деловниот сектор. Ќе ја избегнеме стапицата на понатамошно двоумење и одложување, исклучувајќи го какво било продолжување на периодот на транзиција по 2020 година“.

Џонсон планира утре да го започне процесот на усвојување на законската рамка потребна за ратификување на излезот од ЕУ на 31 јануари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.