Џонсон вети фискална моќ за борба против зголемените животни трошоци

Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека ќе мора да употреби фискални алатки за да им помогне на луѓето да се справат со зголемените животни трошоци во текот на следните месеци, споредувајќи ја задачата со поддршката што ја понуди владата за време на пандемијата на Ковид-19.

– Во месеците што следат ќе треба да го направиме она што го правевме претходно, ќе ја искористиме нашата фискална моќ што ја изградивме, што ја имаме, за да помогнеме, рече Џонсон.

– Ние повторно ќе ги заштитиме Британците како што правевме за време на Ковид, рече британскиот премиер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.