Опозициските новинари незадоволни од посетата на Хан

76

Очигледно е дека опозициските новинари се незадоволни од посетата на европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, објави Курир.

Причината за нездоволството кај опозициските новинари според познавачите веројатно е поради тоа што со неговите активности и изјави кои што беа реални и конструктивни, не ги исполни очекувањата на опозицијата за негово вклучување во нивното сеопшто сценарио.

Се чини дека нервозата на соросоидните новинари е достигната до највисоките граници при што во досегашните изјави во нивните емоции предничи новинарот Борјан Јовановски, кој очигледно изнервиран и полн со гнев си дозволи да ги исплука и лицата од Европската Комисија и Делегацијата на Европската Комисија во Македонија, која е и спонзор на неговата емисија.

-Тој е нов во ресорот, му треба време да завземе некоја линија која ќе биде, која ќе го продолжи она што го работеше Фуле, но сепак ќе има и негов печат. Второ, има своја администрација која ја поставува во кабинетот, која и не е така запознаена со извесни состојби во регионот, па и во Македонија и има една прилично тажна слика, еден пејсаж чиновнички, кој го храни со информации, кој е на едно прилично ниско бирократско ниво, вклучително и оваа структура која е во делегацијата на Европската Унија, рече Јовановски во емисијата „360 степени“ на Алсат.

фото: Курир

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.