Oрбан му дозволи на НАТО да распореди сили во западна Унгарија

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска потпиша одлука со која им се дозволува на Северноатлантската алијанса да распореди сили во западниот дел на земјата и пратките со оружје да можат да транзитираат низ унгарска територија и другите земји-членки.

Одлуката предвидува силите за одговор на НАТО да бидат стационирани западно од реката Дунав и унгарскиот воздушен простор да се користи за транзит. Додека силите и опремата кои за Украина би можеле да поминат низ или над Унгарија, ако одат во друга земја-членка на Алијансата, а потоа да стигнат во Украина.

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто минатиот месец изјави дека транзитирањето на оружје за Украина ќе ја загрози „безбедноста на Унгарија и унгарската заедница во Закарпатскиот регион“ (западна Украина).

Унгарската Влада, која гради добри односи со Москва во изминатите десет години, ја осуди руската инвазија и се согласи на санкциите на Европска Унија. Унгарија, исто така, ги отвори своите граници за бегалците, а повеќе од 180.000 луѓе избегаа од Украина во Унгарија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.