5 C
Skopje
вторник, март 9, 2021

Орбан од понеделник најави намалување на рестриктивните мерки во Будимпешта

92

Пред две недели владата ги укина некои од ограничувањата надвор од Будимпешта.

Унгарија посетепенио ќе започне да ги укинува ограничувањата воведени заради коронавирусот во Будимпешта од понеделник, две недели откакосе укинати мерките за изолација во остатокот од земјата, изјавил премиерот Виктор Орбан.

-Стана јасно дека и ние успеавме да ја сузбиеме епидемијата во Будимпешта. Со тоа можеме и претпазливо да прејдеме во втора фаза на намалување на мерките во Будимпешта и на тој начин да ја укинеме блокадата, рекол Орбан во видео на својот службен Фејсбук профил.

Пред две недели владата укина некои огранилчувања надвор од Будимпешта и на нејзината периферија, овозможувајќи продавниците и рестораните повторно да отворат без временски ограничувања.

Базените на отворено исто така ќе започнат со работа, но носењето на маска за лице останува обавезно во продавниците и во јавниот превоз, пренесе „Ројтерс“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.