Орбан вети 187 милиони евра помош за Украина

Унгарија вети дека ќе и испрати 187 милиони евра на Украина, како дел од планираниот пакет помош од ЕУ.

Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан соопшти дека е подготвена да го исплати својот дел од помошта за Украина, но во исто време посочи дека повеќе би сакала Будимпешта помошта да ја исплаќа билатерално отколку во рамките на ЕУ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.