Орхан Адеми избран за заменик на главниот државен ревизор

30

Собранието попладнево го прифати предлогот Орхан Адеми да биде избран за заменик на главниот државен ревизор. Адеми по изборот даде свечена изјава пред пратениците.

На денешната 131-ва пленарна седница беше избран и Арбр Исаку за член на Советот на јавни обвинители и Валентина Димовска за член на Државниот совет за превенција на детско претстапништво.

Беа донесени и неколку одлуки за испраќање на припадниците на Армијата во мировните мисии во Босна и Херцеговина, Авганистан, Централно африканската Република и Либан.

Пратениците ги донесоа и измените на Законот за Државната статистика по што е дадена пауза од половина час.

На дневен ред на денешната седница се 72 точки од кои поголем дел се закони што треба да се донесат по скратена постапка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.