Оружјето кое САД и го дадоа на Украина забележано во рацете на мексикански картел

Милитант кој носи ознаки на озлогласениот мексикански Заливски картел (Cartel Del Golfo, CDG) е снимен во државата Тамаулипас како носи противтенковски ракетен фрлач од САД. ТВ Миленио го идентификуваше оружјето како Javelin, американскиот пренослив ракетен систем, oд кој илјадници беа испратени во Украина од Пентагон.

Снимката снимена во Матаморос во понеделникот и емитувана во вторникот вечерта од информативниот канал Миленио ТВ покажува човек со лепенки ЦДГ вооружен со пушка калашников и проектил за кој велат дека е FGM-148 направен од Рејтеон.

Над 10.000 парчиња Javelin, копје од залихите на Пентагон беа испратени во Украина од февруари минатата година, до моментот кога на американската војска почна да ѝ снемува ракети.

Водителката на Миленио, Азуцена Урести, на Твитер истакна дека проценетата вредност на фрлачот Javelin на црниот пазар е од 20.000 до 60.000 долари, додека просечната цена на проектил е околу 30.000 долари.

Воени експерти со остри очи веруваат дека оружјето на снимката од Миленио можеби е АТ-4, противтенковски фрлач за еднократна употреба од шведско производство, кој исто така го користи американската војска и исто така и го снабдува Украина со илјадници.

Русија постојано ги предупреди САД и нивните сојузници да не ја „полнат“ Украина со оружје и муниција, и поради тоа што ризикуваше директна конфронтација и бидејќи непостоечките контроли ќе резултираат со тоа оружјето да заврши во криминалното подземје.

 

Американскиот медиум CBS го цензурираше нивниот документарен филм за испорака на оружје за Украина, откако владата во Киев се спротивстави. Минатиот месец, ветеранот истражувачки новинар Сејмур Херш рече дека Западот бил свесен дека неговото оружје завршува на црниот пазар, но дека повеќето влади не се грижат бидејќи вооружувањето на Украина им е поважно.

Заливскиот картел е со седиште во мексиканската држава Тамаулипас, поточно во пограничниот град Матаморос, веднаш преку Рио Гранде од Браунсвил, Тексас. Датира од 1930-тите, но се здоби со озлогласеност кон крајот на 1990-тите, кога ја отфрли озлогласената милиција наречена Лос Зетас. Групата оттогаш сама се распушти. Иако првенствено е познат како картел за шверц на дрога, групата е обвинета и за рекетирање, киднапирања, перење пари и трговија со луѓе, сексуални робови и оружје.

Во март, картелот се извини што една од неговите фракции киднапирала четворица Американци и убила двајца од нив, во, како што рекоа, случај на погрешен идентитет. Петмина членови на таа фракција и се предадени на мексиканската полиција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.