Ослободени терористи под истрага за поттикнување поголем терор

Израелските служби за итни случаи беа прекинати во текот на ноќта, во она што првично беше обвинето како сајбер напад, бидејќи телефонските центри беа недостапни неколку часа

Рода Абу Агамија, го прославува своето ослободување од израелски затвор на 24 ноември 2023 година со повици за поддршка за Хамас

Израелската полиција отвори истрага за еден од арапските терористи ослободен од затвор како дел од договорот за заложници со Хамас, изјави во понеделникот израелскиот пратеник Зви Суккот.

Сукот поднесе жалба минатата недела против Рода Абу Агамија,  која одлежа затворска казна за регрутирање терористи за Народниот фронт за ослободување на Палестина, меѓу другите обвиненија.

Абу Агамија, од кампот Дејшех во близина на Витлеем, беше ослободена во петокот заедно со 38 други терористи. На снимката споделена на арапските социјални мрежи, се гледа како таа го слави ослободувањето и ги повикува Арапите да го поддржат Хамас.

„Ние сме мечот на Мохамед Деиф“, извика Абу Агамија, во врска со шефот на „военото“ крило на бригадата Ал-Касам на Хамас.

Во понеделникот на X (поранешен Твитер), Сукот откри дека „поднел жалба против Руда Абу Ајмијах, една од затворениците кои беа ослободени како дел од договорот за заложници, поради нејзините поттикнувачки зборови по нејзиното ослободување.

„Оној што поттикнува терор мора да биде во затвор. Она што беше, нема да биде“, додаде членот на Кнесетот.

Како дел од договорот со Хамас, Израел се согласи да ги ублажи казните на најмалку 150 жени и тинејџерки арапски безбедносни затвореници, или тројца терористи за секој ослободен заложник, покрај паузирањето на својата воена кампања против терористичката група.

Досега од израелските затвори се ослободени 117 арапски терористи. Во петокот Ерусалим ослободи 39 арапски терористи. Други 39 беа ослободени во саботата, а други 39 беа ослободени во недела навечер.

Пред нивното ослободување, од сите затвореници беше побарано да потпишат документ со кој ветуваат дека нема да се вклучат во тероризам.

Хамас во соопштението во неделата објави дека се надева дека ќе го продолжи примирјето надвор од почетниот четиридневен период со цел да обезбеди ослободување на дополнителни арапски терористи.

Во моментов, се верува дека Хамас држи 183 заложници, меѓу кои 18 деца и 43 жени.

Во петокот во 7 часот наутро стапи на сила привремениот четиридневен прекин на огнот меѓу Израел и терористичката организација Хамас.

Како дел од договорот одобрен од израелскиот кабинет во средата, Хамас треба да ослободува од 12 до 13 заложници секој ден од примирјето. Ослободувањето на секои дополнителни 10 заложници ќе резултира со уште еден ден во пауза во борбата.

Според договорот, израелските одбранбени сили треба да се воздржат од користење дронови за набљудување во Газа шест часа секој ден од прекинот на огнот. Израел, исто така, ќе дозволи горивото да влезе во Појасот за тоа време и драматично да го зголеми обемот на стоки дозволени во енклавата.

Најмалку 1.200 луѓе беа убиени во нападите на Хамас врз израелските заедници во близина на границата со Газа на 7 октомври. Други 240 мажи, жени, деца и војници беа однесени во Газа како заложници. Некои луѓе остануваат исчезнати додека израелските власти продолжуваат да ги идентификуваат телата и да бараат човечки останки.