Македонија

Османи и Димитров се сретнаа со Могерини

Османи и Димитров се сретнаа со Могерини

Во Брисел продолжува посетата на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров кои утрово имаа средба со високата претставничка на унијата Федерика Могерини.

Биле отворени темите за проширувањето на Унијата, предизвиците со кои се соочуваат земјите од регионот, како и  реализацијата на Планот 3-6-9.

Османи посочил дека владата е посветена на заторањето на сите отворени политички прашања, како што и спорот со Грција за употребата на уставното име на Република Македонија и изразил надеж дека 2018. ќе биде историска за македонија и дека ќе влеземе во ЕУ.