Османи оптимист за датум за преговори со ЕУ

43

Октомври ќе биде историски месец за Северна Македонија, сигурен сум дека ќе добиеме датум за почеток на преговори, изјави вицепремиерот Бујар Османи на конференцијата “Добро управување и владеење на правото во однос на перспективите за интеграција во ЕУ” што се одржува на Универзитетот на Југоисточна Европа.

-Тоа што вчера имало долги разговори значи се третирале разликите , мислам дека има можност за решение – суштински не се непремостливи разликите, треба да продолжат разговорите. -ДУИ не беше на средбата зашто не е дел од проблемот. Имаме усогласен став во власта за законот за обвинителство.

На прашање дали ќе се активира планот Б ако нема договор со ВМРО- ДПМНЕ, Османи вели дека Консензусот е позначаен од било кои унилатерални прашања – да истраеме како за сите закони кои ги донесовме со двотретинско мнозинство како на пример од планот 369, изјави Османи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.