Османи во Барселона, се гласа за членство на Македонија во Унијата за Медитеранот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на покана на заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан Ајман Сафади, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес и високиот претставник и потпретседател на Европската комисја Жозеф Борел, учествува на Седмиот регионален форум на Унијата за Медитеранот што се одржува во Барселона, Шпанија.

На  предметниот состанок на министрите за надворешни работи од 42 земји членки на Унијата за Медитеранот, Османи ќе присуствува на свечениот чин на пристапување на Република Северна Македонија во Унијата за Медитеранот и последователно ќе земе активно учество како претставник на новата земја-членка.

На маргините на Форумот министерот за надворешни работи Османи ќе се сретне со домаќинот, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес, а ќе оствари и други билатерални средби со свои колеги од земјите – членки во Унијата на Медитеранот.

Унијата за Медитеранот, формирана на првиот и инаугуративен Самит на претседатели на држави на Евро – Медитеранот, одржан во Париз на 13 јули 2008 година, претставува рамка за уредување на мултилатералните односи помеѓу ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ.

На следниот линк, пренос во живо од официјалното отварање (со почеток во 9 часот)  како и прес конференцијата (која се планира да почнува во 12:30 часот): https://youtu.be/Z2YKlbCQAgA

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.