Осомничените полицајци за инцидентот во Шуто Оризари престојувале приватно

37

Двајцата службеници на Министерството за внатрешни работи за кои е одреден притвор во врска со настанот во Шуто Оризари од 28-ми јануари во моментот кога се случил инцидентот не биле на служба во населбата, не биле во функција на полицајци. Т

Тие на местото на настанот престојувале приватно, истакна во петокот министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање по настанот за доделување сертификати за завршена обука за идентификување на потеклото на пожарите.

„Тие таму не дошле ниту по нечија дојава, ниту по некаква објава на фејсбук, туку биле приватно на поминување низ населбата“, истакна Спасовски.

Министерот за внатрешни работи посочи дека ден пред инцидентот на фејсбук имало објава за наводно киднапирање на деца во Шуто Оризари и додаде оти тоа било мотивот за целата оваа случка поради што и тој самиот го споделил со јавноста.

Спасовски потсети оти во врска со случајот се поднесени седум кривични пријави, но отворена е можноста и други луѓе да се инволвирани во овој настан.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривична пријава од МВР вчера во врска со настанот во Шуто Оризари донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца вработени во МВР. Постои основано сомнение дека тие сториле кривично дело „насилство“ од член 386 став 6 од Кривичниот законик.

Тие се осомничени дека заедно со уште пет други лица за кои води постапка во ОЈО – Скопје извршиле грубо насилство врз тројца оштетени. Бидејќи осомничените се сомневале дека оштетените лица наводно грабнале дете од Шуто Оризари, тие ги пресретнале и насилно ги извлекле од патничкото моторно возило „хјундаи галопер“ без регистарски таблички. Притоа физички ги нападнале, удирајќи ги со тупаници и клоци и нанесувајќи им телесни повреди, се појаснува во вчерашното соопштение на ЈО.

За двајцата осомничени припадници на МВР е одреден притвор во траење од 30 дена.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.