Оставка на Заев – слобода на народот

170

На протетсот пред Владата по повод изјавите на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС со кои повреди чувствата на македонскиот народ и сите во државава вечерва се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски во обраќањето истакна дека нема човек што не почувствувал срам кога го гледал Заев Заев.

„Газеше по коските на партизаните и илинденците“, рече Мицскоски, додавајќи дека Заев со неговите ставови ја укинува македонската државност.

„Човек без кичма е отсуство на самодоверба и достоинство. Срамот на Заев не е наш срам“, констатира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Да се обединиме сега, за да не биде предоцна“, порача Мицкоски пред насобраниот народ, при што нагласи дека Заев под итно треба да се извини за своите изјави за бугарскиот медиум.

„Во народот е силата, продолжуваме да протестираме“, најави Мицкоски протести повеќе градови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.