Осуден на шест месеци затвор за накашлување кон полицаец

73

Маж во средата е осуден на шест месеци затвор поради тоа што се накашлал кон полицаец кој вршел рутинска проверка, откако рекол дека е заразен со коронавирус, соопшти лондонската полиција.

„Сметаме дека ова е првата затворска казна изречена во Лондон за инцидент поврзан со Covid-19 во кој учестувал полициски службеник“, се наведува во соопштението на полицијата на британската престолнина.

Инцидентот со случил во вторникот, кога полицаец проверувал 55-годишник откако минувач предупредил дека маж обива автомобили во квартот Вестминстер, на западот на Лондон.

Кога полицаец сакал да го претресе, сега осудениот Адам Луис извикал: „Имам ковид! Ќе ти се искашлам в лице и ќе го добиеш!“. Луис потоа намерно се накашлал кон полицаецот, сакал да го плукне и да го гризне, се додава во полициското соопштение.

Уапсен е поради обид за нанесување тешки телесни повреди, а во среда лондонски суд го осуди на шестмесечна затворска казна поради напад на припадник на силите за спроведување на редот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.