Осум држави кои ќе одлучуваат за изборите во САД

57

Ситуацијата во Америка е сè понеизвесна во пресрет на изборите на кои ќе се натпреваруваат сегашниот американски претседател Доналд Трамп и кандидатот на Демократската партија, поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден. Американците веќе гласаат нашироко, но за изборите ќе одлучуваат осум федерални држави.

Анкетите сега покажуваат дека Бајден е во водство во некои сојузни држави, предноста е дури и двоцифрена, а последните денови јавноста беше преокупирана со т.н. предвремено гласање; Американските граѓани излегоа на гласање оваа година во рекорден број.

Политико идентификува осум критични држави кои можат да владеат во последната пресметка и да одлучат кој ќе оди во Белата куќа – Аризона, Флорида, Џорџија, Мичиген, Минесота, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.

Поентата беше јасна на почетокот. Трамп требаше целосно да ги мобилизира гласачите во руралните области и белата работничка класа што не излезе на гласање во 2016 година, а на Бајден му требаше пресврт во големите градови – особено меѓу Афроамериканците, Латиноамериканците и оние гласачи кои го избраа Трамп, кои претходно гласаа двапати за Обама.

Колку беа успешни во тоа, сè уште е неизвесно, но факт е дека Трамп ја пропушти можноста да обезбеди поддршка од жените. Просекот на последните пет репрезентативни анкети покажува дека Бајден ја зголемил поддршката кај жените гласачи на повеќе од 25 проценти.

Секако, многумина сè уште потсетуваат дека Трамп беше во слична ситуација во 2016 година, и дека сепак успеа да победи во финишот и дека сè уште има силна поддршка во длабоко руралните области, што не се чита на анкетите, но до крајот има уште неколку недели и „swing states“ дефинитивно можат да променат многу работи.

Аризона

Менаџментот на Трамп со пандемијата на коронавирус тука се чини му се удри од глава, бидејќи тој не ја бележи поддршката што ја имаше во ова време во 2016 година меѓу гласачите постари од 65 години. Покрај тоа, анкетите во октомври покажаа дека Бајден ја намали поддршката на Трамп меѓу постарите бели гласачи, дури и оние традиционално кои се наклонети кон републиканците.

Флорида

Републиканците обично имаат мала предност, но оваа година, за прв пат во оваа изборна фаза, демократите водат на Флорида. Оние кои се поискусни, сепак, предупредуваат дека демократите направија избор уште додека траеше предвременото гласање, но дека на 3 ноември избирачките места ќе бидат преплавени со бран гласови на републиканците.

Џорџија

Вниманието сега е насочено главно на густо населените предградија на Атланта, кои се свртеа против републиканците во мандатот на Трамп, но белите рурални гласачи би можеле тука да играат одлучувачка улога, а тоа е електоратот со кој Трамп сè уште има простор за маневар.

Мичиген

Сите држави на Појасот Раст – Мичиген, Пенсилванија и Висконсин – се проблематични за Трамп оваа година, но ситуацијата ќе биде најтешка во Мичиген, според сите извештаи. Неговата поддршка значително опадна меѓу белата работничка класа и се очекува историски одѕив кој ќе оди во прилог на Демократската партија.

Минесота

Трамп за малку изгуби од Хилари Клинтон во Минесота во 2016 година и се чини дека истото му се пишува сега, со пад на поддршката од независните гласачи.

Северна Каролина

Двете најгусто населени окрузи во оваа сојузна држава Мекленбург и Вејк ќе имаат одлучувачка улога во претседателската трка, а се очекува да одлучат и изборите за Сенатот и гувернерот.

Пенсилванија

Во текот на летото, ситуацијата во Пенсилванија се чинеше дека се развива во полза на Трамп, а во јули и септември тој го преполови лидерството на Бајден во оваа сојузна држава, но оттогаш поддршката на Трамп стагнира и се претпоставува дека клучна причина за таа стагнација или благ пад е кризата на Трамп во короната.

Висконсин

Висконсин влезе во најлошата фаза откако беше прогласена пандемија на коронавирус, што сега ги прави гласачите таму особено чувствителни на неуспесите на администрацијата на Трамп да управуваат со кризата од самиот почеток. Постојат се повеќе индикации дека клучните гласачи неопходни за Трамп да го победи Бајден сега се оддалечуваат од него.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.