Осум лица починаа, а 588 се новозаболени од Kовид-19

Осум лица починаа, а 588 се новозаболени од ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 5.780 тестирања, а регистрираните нови случаи се во: Скопје – 230, Тетово – 101, Гостивар – 82, Кичево – 48, Дебар – 17, Охрид и Струмица по 16, Куманово – 15, Струга –11, Битола – 8, Кавадарци и Свети Николе по 6, Радовиш и Берово по 5, Велес и Валандово по 4, Штип и Виница  по 3, Ресен и Македонски Брод по 2, Прилеп, Кочани, Демир Капија и Пехчево по 1.

Регистрирани сe 26 оздравени пациенти.

Починати се по 2 лица од Тетово (66 и 72) и од Гостивар (67 и 72), по едно лице од Скопје (65), Прилеп (51), Кичево (74) и од Велес (65). Од починатите лица само едно лице е починато во домашни, а останатите 7 во болнички услови.

Направени се 5.780  тестови преку: ИЈЗ-194, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-109, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–90, ЦЈЗ Куманово–89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–82, Клиника „Жан Митрев“-82, Авицена-393, Биотек-169, Систина-84, лабораторија Лаор-702, Синлаб-50, Ремедика-18, Плодност–29, Генеа – 11, Никоб лаб-861, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.592.

Досега во земјата се направени вкупно 1.033.882 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.269 бројката на оздравени пациенти е 150.613, на починати е 5.521, а бројот на активни случаи изнесува 3.135.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 69879, Активни 1053

Куманово 9114, Активни 193

Прилеп 8359, Активни 28

Тетово 8127, Активни 755

Битола 6395, Активни 75

Гостивар 5583, Активни 370

Велес 5498, Активни 21

Кавадарци 5189, Активни 31

Охрид 5088, Активни 67

Штип 4983, Активни 18

Струмица 4220, Активни 88

Струга 3050, Активни 67

Кочани 2823, Активни 27

Кичево 2771, Активни 161

Гевгелија 2199, Активни 2

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1536, Активни 9

Ресен 1242, Активни 8

Крива Паланка 1229, Активни 2

Радовиш 1183, Активни 19

Берово 1053, Активни 18

Дебар 1025, Активни 71

Делчево 977, Активни 3

Виница 898, Активни 12

Пробиштип 791, Активни 2

Валандово 681, Активни 11

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 398, Активни 2

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 372, Активни 13

Пехчево 279, Активни 8

Мак.Каменица 250, Активни 1

Дојран 132, Активни 0

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.