Отец Методиј од Валаамскиот манастир е во болница поради компликации од Ковид 19

100

Архимандритот на Руската црква од Валаамскиот манастир, Отец Методиј е хоспитализиран поради компликации од Ковид 19, соопшти Валаамскиот манастир. Заедно со отец Методиј, кој по потекло е од Македонија (Блатец-Виница) хоспитализиран е и Отец Александар, кој е вио критична состојба и се наоѓа во кома, пишува Религија.мк.

Валаамскиот манастир ги повика верниците да се молат за Отец Методиј и отец Александар.

-Браќа и сестри, во моментот о. Методиј и Фр. Александар Точилов се на интензивна нега. Александр е критична ситуација, тој лежи во кома, со загуба на белите дробови од повеќе од 85 %, и се наоѓа на респиратор. Ве молиме придружете се на братските молитви со вашите силни молитви за сериозно болните Отци. Сите ја знаеме моќта на молитвата, напишаа на фејзбук страницита, монасите од овој манастир.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.