Откриено е кој му го дал пиштолот на Алек Болдвин (ФОТО)

Веста дека актерот Алек Болдвин ја убил директорката на фотографија Халина Хачинс и го ранил режисерот ја шокираше светската јавност.

Се појавуваат нови информации за случајот на смртта на директорката на фотографија.

Пиштолот на Болдвин му го дал помошникот режисер Дејв Халс. Во медиумите беше објавено дека, според внесеното во судската евиденција, тој не знаел дека во пиштолот има вистинска муниција. Пиштолот наводно му бил предаден на Болдвин со зборовите дека „оружјето е ладно“, што во филмскиот жаргон значи дека во него нема муниција.

Сепак, сега се појавуваат нови детали за Халс, што може да фрли нова светлина врз трагедијата.

Според Cи-Ен-Ен, членовите на филмските екипи се жалеле на Халс во две претходни филмски продукции, во 2019 година, поради проблеми со безбедноста на снимањето и поради неговото однесување на снимањето. Тоа за Си-Ен-Ен го кажале две лица кои биле блиски во соработката со него.

Поплаките против помошникот директор Дејв Халс вклучуваат непочитување на безбедносните протоколи за употреба на оружје и пиротехнички средства, блокирани излези за пожар и примери на несоодветно сексуално однесување на работното место.

Меги Гол, лиценциран деминер кој работи на производство на реквизити за филмски сетови, во изјава за Си-Ен-Ен рече дека за време на работата на антологиската серија Into the Dark во 2019 година, Халс занемарил да одржува безбедносни состаноци и не најавил присуство на огнено оружје на филмската екипа на сетот, што морал тоа да го направи, според безбедносните протоколи.

– Единствената причина зошто тимот бил свесен дека оружјето е присутно е тоа што помошникот мајстор за реквизити побарал од Дејв да го објави – вели Гол.

Таа додава дека мајсторот за реквизити, кога пиштолот бил потребен за пукање, редовно објавувал дали се работи за пластична или гумена реплика.

Според неа, мајсторот на реквизитите често го предупредувал Халс дека не ги враќа реквизитите, вклучително и оружјето и дека не дава безбедносни најави.

Гол опишува и ситуација кога на лиценциран деминер на сетот му била потребна итна медицинска интервенција, а Халс ја замолил да продолжи со снимањето. Холс не одговори на прашањето на Си-Ен-Ен за да одговори на обвинувањата против него.

Инаку, друг член на филмската екипа, кој побарал да остане анонимен, наводно во страв од одмазда, ги потврдил изјавите на Меги Гол, велејќи дека безбедносните состаноци што ги одржувал Халс биле кратки и дека Халс се прашувал зошто воопшто се одржуваат, бидејќи секогаш го користи истото оружје.

И тој и Гол изјавија за Си-Ен-Ен за друг случај во кој ХЛ, наводно, инсистирале да продолжат со снимањето на местото на невремето, каде што електричните светла допирале кал, жиците биле изложени на дожд, а членовите од тимовите се плашеле за својата безбедност.

Гол упати обвинувања и за сексуалното недолично однесување на Халс, за кое рече дека не поднела официјална жалба, но дека била однапред предупредена да се чува од Халс. Ништо не е екстремно, но членовите на тимот, двата пола, се чувствуваа непријатно поради допирите на Халс на грбот, половината, рамената.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.