Откриено точно кога почина Елизабета, а премиерката Трас знаела два часа пред да дознае светот

Два часа пред светот да дознае за смртта на кралицата Елизабета, за тоа била информирана новата британска премиерка Лиз Трас. Па така, сега го знаеме и точното време на смрт на кралицата. Трас била информирана во 4 ипол попладне, а веста била објавена во 6 ипол часот по британско време. Бидејќи Лондон е час понапред пред Скопје, тоа значи дека негде на ручек време во 3 ипол кралицата веќе била почината, пренесува Мондо.

– На новата премиерка Лиз Трас ѝ беше кажано дека кралицата починала два часа пред светот да дознае. Г-ѓа Трус била информирана за смртта на кралицата во 16.30 часот – изјави Сајмон Кејс, официјалниот портпарол на премиерката.

По 17 часот, неколку автомобили, вклучително и џип Ренџ Ровер управуван од принцот Вилијам, со принцот Ендру на совозачкото седиште и принцот Едвард и Софија во задниот дел, пристигнале во Балморал. Сето ова се случило по седницата во парламентот, на која пратениците изгледале многу потресени. Извесен Надим Захави влегол во салата и ѝ пришол на премиерката Трас и ѝ ја предал пораката за смртта, а потоа тивко се искраднал од салата.

Премиерката Трас изјавила дека со смртта на кралицата завршува „уште една елизабетанска дома“, а обраќањето го заврши со „Бог да го спаси кралот“. Таа се осврна на Чарлс, кој отсега ќе биде познат како Чарлс III:

– Денес круната преминува, како што тоа се прави повеќе од илјада години, на нашиот нов монарх, нашиот нов шеф на државата, неговото височество кралот Чарлс III.

Освен Чарлс, Кејт и Вилијам, отсега ќе бидат познати како војводата и војвотката од Корнвол и Кембриџ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.