Отстранети сликите со Никола Груевски од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Точно на двегодишнината од смената на кормилото на ВМРО-ДПМНЕ, во јавноста протече  информација дека во ходниците на новото партиско седиште во центарот на Скопје ги нема веќе сликите на претходниот партиски лидер и долгогодишен премир Никола Груевски, кој сега е азилант во Будимпешта.

Иако мошне раскошната зграда беше изградена во негово време, две години по смената на кормилото на ВМРО-ДПМНЕ, од партиското седиште се отстранети сликите на кои е Груевски. Како што јави Телма,  опозициската партија го оправдува ваквиот потег со потреба од нови илустации за нови лица.

-Планираме нова содржина на илустрации на проектите што ќе ги работи идната влада преводена од ВМРО ДПМНЕ, се со цел да можат новинарите од блиску да се запознаат со истите – изјавиле од ВМРО ДПМНЕ.
Дека ВМРО ДПМНЕ сака да дистанцира од поголем број поранешни функционери и актуелни пратеници говори и  најавата дека на пратеничките листи на партијата за изборите во април, главно, ќе има нови и досега неафирмирани кадри.

Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Христијан Мицкоски, беше избрано пред точно две години – на 23 декември 2017, на вонредниот партиски конгрес во Валандово. Претходно, поранешниот премиер Груевски поднесе оставка и од највисоката партиската функција, а една година подоцна избега од државата.

Освен случајот „Тенк“, за кој е донесена правосилна пресуда и кој беше причина Груевски да избега од правдата во земјава,  против претходниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ се водат кривични постапки за други предмети што беа во надлежност на СЈО. Еден од тие случаи е и „Талир“, кој во еден дел се однесува изградбата на новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ, а во вториот дел на финансирањето на партијата. Груевски е еден од обвинетите и во овој предмет.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.