Отворен сефот на Тачи полн со тајни документи

Само 24 часа откако поранешниот косовски претседател Хашим Тачи поднесе оставка поради обвинението поднесено од Специјалниот суд, имало обид за грабеж на неговиот сеф. Според Gazetablic.com, станува збор за сеф полн со тајни документи во косовското претседателство.

Поради тоа е најавено дека директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово ќе го извести Одборот за безбедносно собрание за овој случај, пренесува Бета. Извори од порталот велат дека во тоа учествувале секретарот на косовското претседателство, Дритон Гаши и службено лице кого го претставил како инспектор на Агенцијата за разузнавање на Косово (КИА).

На 6 ноември, Гаши, наводно, ја информирал советничката Вјоса Османи, која ја врши должноста претседател на Косово, дека ЕУЛЕКС ќе изврши официјален претрес во канцеларијата на поранешниот претседател Тачи, но претставниците на ЕУЛЕКС го негираа тоа.

Потоа заедно со соработници на сегашната в.д. претседателка, влегле во канцеларијата кадешто бил отворен сефот каде се чуваат доверливи документи. Неколку минути подоцна, Османи пристигнала во канцеларијата и побарала објаснување од Гаши, по што сефот во нејзино присуство сепак бил отворен, пренесуваат медиумите.

Секретарот на претседателството на Косово, Дритон Гаши претходно беше директор на КИА, а по неговото депортирање на шест турски државјани, тој беше заменет со поранешниот премиер Рамуш Харадинај. Потоа го назначи за секретар на претседателството.