Отворено 50-то јубилејно издание на Мајските оперски вечери

38

Во Националната опера и балет вечерва започна 50. јубилејно издание на Мајските оперски вечери. Настанот беше отворен со операта „Норма“, симболично избрана бидејќи последен пат во земјава била изведена пред 30 години, а „Мајските оперски вечери“ последен пат е  изведена во 1996 година.

Во „Норма“ настапи екипа од Италија, Србија и домашни солисти со кои традиционално се отвораат МОВ. Диригент на претставата е Енрико Довико од Италија, а режисер Ренато Бонајуто. Настапија и првенките на НОБ, Благица Поптомова во главната улога, Сандра Митровска во улогата на Адалџи и Ѓорѓи Цуцковски како Полионе. Сценографијата е на Флавио Арбети од Италија, кој е и автор на костимите во коавторство со Марија Пупучевска.

Покрај премиерата на операта „Норма“, која ќе биде репризирана и на 11 мај, на програмата се и оперите „Лучија од Ламермур“, балетот „Жизел“, „Турандот“ од Пучини, а во оф-програмата е балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“. Традиционално, манифестацијата ќе биде заокружена на 31 мај со изведба на операта „Аида“ на Џузепе Верди

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.