Ова е можниот противник на Путин на изборите: Самохрана мајка на 3 деца која повикува на мир

Претседателот Владимир Путин допрва треба официјално да ги објави своите планови за кандидатура за реизбор следната година, но тој веќе може да има неверојатен потенцијален конкурент – Екатерина Дунцова, новинарка од регионот Твер.

„Зошто ја донесов оваа одлука? Ја сакам нашата земја, сакам Русија да биде просперитетна демократска и мирна држава. Но, во моментов нашата земја се движи во сосема друга насока“, рече Дунцова во соопштението објавено на социјалните мрежи во четвртокот.

„Разбирам дека многумина во моментов сакаат да почекаат…но ние треба да дејствуваме… Ајде барем да се обидеме! Ајде да се обидеме да победиме на овие „избори“!“

40-годишна самохрана мајка на три деца, без претходно искуство во руската политика на федерално ниво или партиска припадност, се чини дека Дунцова е неверојатен кандидат за функцијата која е контролирана од Путин, повеќе од две децении.

Но, новинарката верува дека нејзината возраст, пол и недостиг на искуство во политиката во Москва може да станат некои од нејзините најголеми предности во трката во која најверојатно ќе доминираат постари мажи кои поминале децении работејќи во сенката на Кремљ.

„Поинаква сум по тоа што сум повеќе ангажирана во локалниот политички дискурс, во [прашањата на] локалната власт“, рече Дунцова за „Москва тајмс“. „За мене е важно да живеам како повеќето луѓе во оваа земја. Сите нивни грижи, нивните проблеми ми се блиски и драги“.

Сепак, како независен кандидат со про-мировна агенда, Дунцова најверојатно ќе се соочи со низа предизвици на патот кон обезбедување на своето место во претседателската трка.

Рускиот изборен закон најпрво бара кандидатурата на Дунцова да биде поддржана од 500-члена група од специјални интереси кои мора да се соберат на едно место за да го поддржат нивниот кандидат.

Тимот на Дунцова, кој планира да го одржи состанокот во Москва, не исклучува дека истиот може да биде разбиен од властите, изјави таа за The Moscow Times.

„Добро разбираме што може да се случи. Ако не можеме да се [собереме] на првиот обид, ќе се обидеме по вторпат, и така натаму“, објасни Дунцова.

Откако ќе се одржи собирот, Дунцова мора да собере 300.000 уникатни гласачки потписи од најмалку 40 региони на Русија и да го достави списокот до Централната изборна комисија на преглед.

„Веќе имам неколку луѓе кои ми рекоа дека се подготвени да помогнат во формирањето штабови во различни градови…Еден од првите беа луѓе од Краснојарск, градот во кој сум родена, и јас сум особено среќна поради тоа“, рече Дунцова во телефонско интервју.

Родена во Сибир, Дунцова ја изгради својата новинарска кариера во историскиот град Ржев кој се наоѓа на околу 230 километри западно од Москва.

Иако забележува дека „отсекогаш била нурната во политиката“ преку својата професија, Дунцова го направи својот прв упад во политичкиот активизам во 2017 година со учество во локалната грасрут кампања за враќање на директните избори за градоначалник на Ржев.

„Тогаш почувствував потреба да направам нешто повеќе од само да ги набљудувам [настаните] како новинарка“, се сеќава Дунцова.

Во 2019 година, Дунцова беше избрана за градската дума на Ржев. Ова искуство ја научи на виталната важност за подобрување на локалната самоуправа низ Русија – централен дел од нејзината кампања за кампањата.

„Првиот впечаток за владата се формира токму на тоа [локално] ниво“, рече Дунцова. „Кога луѓето велат дека целата влада е лоша, сите пратеници крадат… сето ова доаѓа од нивното искуство со општинската власт“.

Руската либерална опозиција, која е речиси целосно во егзил, допрва треба да излезе со единствена стратегија за првите претседателски избори во земјата за време на војната. Додека некои веруваат дека единствен кандидат треба да го претставува разбиеното движење, други тврдат за целосно бојкотирање на гласањето.

Дунцова – навидум аутсајдер на мејнстрим движењето против Путин – не поддржува ниту еден од овие табори, наместо тоа, се надева дека повеќе независни кандидати ќе се приклучат на трката и ќе ги поттикнат своите поддржувачи да излезат да гласаат.

Овој став веќе ги поттикна шпекулациите дека таа би можела да биде кандидат за спојлер поддржан од Кремљ.

„Дефинитивно не сум спојлер. Ова беше моја одлука и ќе биде извршена до степен на моите способности“, рече идниот кандидат.

„Свесена сум за мислењето дека претседателските избори треба да се бојкотираат. Многу сум среќна што нема луѓе [со ова мислење] во моите кругови… Колку повеќе кандидати – вклучително и оние со про-мировна агенда – одлучат да се кандидираат, толку подобро“, додаде Дунцова.

Во разговор за The Moscow Times, Дунцова ги издвои „демократските вредности, мирот и слободата на политичките затвореници“ како клучни столбови на нејзината кампања.

Дунцова – која исто така има диплома по право – алудираше на неодобрување на инвазијата на Кремљ на соседна Украина со тоа што го удвои користењето на зборот „мир“.

И покрај тоа што нејзините изјави беа внимателно измерени за да се усогласат со строгите закони за цензура на Русија кои забрануваат етикетирање на инвазијата на Украина како „војна“, Дунцова беше повикана во понеделникот во обвинителството за да разговара за нејзината кампања и став кон руските дејствија во Украина, објави Агентство.

На крајот од состанокот, наводно, од идната кандидатка било побарано да потпише документ со кој се потврдува сопственоста на нејзината сметка на социјалната мрежа VKontakte.

Минатата недела, Дунцова го отвори Телеграмскиот канал на нејзината кампања со објава посветена на уметницата и музичар Александра Скочиленко, која беше осудена на седум години затвор за замена на ценовници во супермаркет во Санкт Петербург со антивоени налепници.

„Згрозена сум од фактот дека жените се тие кои се соочуваат со кривично гонење во толкав број“, изјави Дунцова за The Moscow Times. „Верувам дека сите политички затвореници се затвораат незаконски, но особено ми е жал за жените“.

На прашањето дали се плаши да води политичка кампања во земја во која дури и размената на тагови може да доведе до затвор, Дунцова рече дека таа веќе ги поминала сите пет фази на тага поради нејзиното постоење во Русија и повеќе не чувствува ништо. страв.

Нејзините три деца, исто така, го поддржуваат нејзиниот избор, рече Дунцова, истакнувајќи дека нејзината 19-годишна ќерка особено сака да помогне во кампањата.

„Сакам со мојот пример да покажам дека може да се оди и да се одолее. Сакам да им дадам надеж на другите луѓе“, рече Дунцова.

„Не се плашам затоа што – што е најважно – семејството и најблиските ме поддржуваат. Тие се подготвени, па и јас сум подготвена“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.