Ова се земјите во кои Путин не смее да патува, во спротивно ќе биде екстрадиран во Хаг

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства.

Тоа не треба многу да го загрижува Путин во моментов, имајќи предвид дека МКС нема овластување да апси осомничени и може да врши јурисдикција само во земјите што го потпишале договорот со кој е основан судот, познат како Римски статут – а Русија не е потписник на тоj договор.

Сепак, МКС се потпира на земјите ширум светот за да помогнат во апсењето и префрлањето на осомничените во Хаг. Овој налог го направи Путин меѓународно баран човек и ќе го отежне неговото патување бидејќи тој мора да избегнува која било земја што го потпишала договорот за МКС, бидејќи секоја земја потписничка е должна да го уапси секој што ќе биде обвинет од судот.

Според веб-страницата на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, 123 земји се потписници на Римскиот статут на МКС.

Меѓу нив се 33 африкански, 19 азиско-пацифички, 18 источноевропски и 28 земји од Латинска Америка и Карибите, како и 25 западноевропски и други земји.

Земјите потписнички се: Албанија, Андора, Антигва и Барбуда, Аргентина, Австралија, Австрија, Авганистан, Бангладеш, Барбадос, Белгија, Белизе, Бенин, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Бугарија, Буркина Фасо, Кејп Верде, Камбоџа , Канада, Централноафриканската Република, Чад, Чиле, Колумбија, Коморските Острови, Конго, Куковите Острови, Костарика, Брегот на Слоновата Коска, Хрватска, Кипар, Чешка, Конго, Данска, Џибути, Доминика, Доминиканска Република, Еквадор, Ел Салвадор, Естонија, Фиџи, Финска, Франција, Габон, Гамбија, Грузија, Германија, Гана, Грција, Гренада, Гватемала, Гвинеја, Гвајана, Хондурас, Унгарија, Исланд, Република Ирска, Италија, Јапонија, Јордан, Кенија, Кирибати, Латвија, Литванија, Лесото, Луксембург, Либерија, Лихтенштајн, Мадагаскар, Малта, Монголија, Малави, Маршалските Острови, Црна Гора, Малдиви, Маурициус, Мали, Мексико, Намибија, Науру, Нигер, Нигерија, Холандија, Северна Македонија, Нов Зеланд, Нов Зеланд, , Парагвај, Перу, Полска , Португалија, Јужна Кореја, Молдавија, Романија, Св и Китс и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадини, Самоа, Сан Марино, Сенегал, Србија, Сејшели, Сиера Леоне, Словачка, Словенија, Јужна Африка, Шпанија, Палестина, Суринам, Шведска, Швајцарија, Таџикистан, Источен Тимор, Тринидад и Тобаго, Тулис, Уганда, Велика Британија, Танзанија, Уругвај, Вануату, Венецуела и Замбија.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.