Палестинските власти го отфрлија повоениот план на Нетанјаху – Тоа е обид за „пролонгирање на геноцидот“

Министерството за надворешни работи на палестинските власти ги осудува плановите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за повоена Газа, велејќи дека ги смета за „повторна окупација на Појасот Газа и наметнување на израелска контрола врз него“.

Во соопштението објавено на интернет, Министерството за надворешни работи на Палестинската самоуправа (ПА) го критикува документот што Нетанјаху синоќа го претстави на безбедносниот кабинет во врска со управувањето со Газа по војната.

Плановите вклучуваат инсталирање „локални функционери“ кои не се поврзани со тероризмот за да управуваат со службите во Појасот наместо Хамас и неопределена слобода на ИДФ да дејствува низ Појасот.

Отфрлајќи ги плановите, Министерството за надворешни работи на ПА ги критикува како „план за продолжување на геноцидот врз нашиот народ и обид да се добие повеќе време за спроведување на плановите за раселување“.

Дополнително, велат тие, тоа е „еклатантен маневар за пресретнување и спречување на американските и меѓународните напори направени за поврзување на прекинот на војната и ослободувањето на затворениците и заложниците со решавање на конфликтот.

Министерството за надворешни работи на ПА ги повика САД и другите западни земји да ја признаат Палестина како независна држава и да ѝ дозволат да стане членка на ОН и да одржи меѓународна мировна конференција со цел „да се стави крај на окупацијата и да се овозможи народот да го искористи своето право за самоопределување и достоинствено“.