Палестинско-американски тинејџер убиен на Западниот брег

Израелските безбедносни сили убиле во петокот палестинско-американски тинејџер на окупираниот Западен брег, соопштија палестинските здравствени власти.

Израелската војска сѐ уште не одговорила на барањето на Reuters за коментар.

Момчето родено во Америка имало 17 години, изјавил вујкото на момчето за Reuters, додавајќи дека инцидентот се случил во текот на судир со израелската војска. Палестинците фрлале камења во тој конфликт.

Официјалната палестинска новинска агенција WAFA објави дека младиот човек бил убиен од израелски оган.

„Немаме целосен контекст на она што се случи, но сериозно сме загрижени за тоа“, изјави во петокот портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Додаде дека Белата куќа ќе биде во контакт со колегите во регионот за да добие повеќе информации.