14.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Пандов: Спасовски да ги уапси сторителите на синоќешниот напад, за насилството да не излезе од контрола

Правото на мирен протест е загарантирано право на секаде во светот, но не и во Македонија! Ако само пред една недела видовме, а дел од нас и ја осетивме бруталаноста на полицијата под команда на Оливер Спасовски и Зоран Заев, синоќа за време на одржување на мирен протест, погоре споменатите ликови ги пуштија своите гавази да го нападнат шатабот на ВМРО ДПМНЕ. Пораката од минатата недела е иста како и синоќешната, внесување на страв и несигурност кон секој поединец и политичка партија што ќе се спротистави на оваа хунта, пишува политичкиот аналитичар Александар Пандов на својот Фејсбук профил.

Двајцава можат да тепаат, фарбаат, фрлаат хемиски отрови и шок бомби кон недолжно населени и никој ништо не им може. МВР е партиски штаб на СДС, обвинителство и судство се корумпирани, а за граѓанско-невладиниот сектор веќе не ми се ни пишува, ни збори какво дно се. Грѓаните кои го подржуваат СДС или пак се против ВМРО, гледаат сеир! Сакам да предупредам дека ваквото насилие и терор против политичките неистомисленици, многу лесно може да избега од контрола и Македонија да отиде во правец во кој се уште верувам дека ни Спасовски, а ни Заев не сакаат да ја турнат. Ако во текот на денешниов ден Оливер Спасовски не излезе на прес конференција на која ќе информира дека се уапсени сторителите на синоќешниот напад, тогаш ви тврдам дека истите нема да бидат пронајдени, а во наредниов период треба да се очекува уште пожестоки напади од нивна страна, додава Пандов.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.