Панова ѝ порача на Владата: Ќе бидат отворени сите предмети во кои сте вмешани, измените на законикот нема да ве амнестираат од сторениот криминал

Нема никој со основно чувство на образ, се повикувате на некакви регулативи ама ниту една од тие регулативи не кажуваат дека некој некогаш во Европа и во светот се амнестирал од криминал. Денеска вие тоа го правите пред очите на целата македонска јавност, свесни дека си заминувате од власт. Дали некој од Министерството за правда ќе излезе и ќе објасни кои се овие европски регулативи зад кој стој овој закон, не нема, ниту заменичката министерка која е единствена потпишана на овој закон не даде никакво образложение“, истакна пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова на денешната собраниска седница.

Додаде дека овој закон е признание дека оваа Влада речиси седум години вршела политички прогон врз политички неистомисленици, искористувајќи ги членовите од Кривичниот законик кои денеска се менуваат.

„Никогаш ова со ниту едни измени нема да може да им надокнадите на луѓето кои ги ставивте по затворите и кој секој ден одеа по затвори, луѓето кои беа уценувани и заплашувани и кои буквално траор доживува од вашето владеење. Со умисла дојдовте на власт, злоупотребувајте ги овие членови“, рече Панова.

Истакна дека најголемиот проблем на оваа Влада знаат граѓаните дека тоа е недовербата во институциите.

„Министри, директори, раководни лица кои се не кадарни, неспособни и криминогени кои долги седум години го искористувале своето влијание да местат тендери во други институции на свои блиски, да добиваат грантови од државата и да вршат злоупотреба на службената положба во лично своја полза“, вели Панова.

Заклучи дека граѓаните немаат доверба во овие институции токму поради корупција, сега со овој закон се вели дека единствената цел е да украдат но сега ништо не ни можете. Во некое идно време сигурно ќе се отворат овие процеси кои ги имате.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.