Папата е подготвен да „посредува“ во во спорот околу Киевската Печерска лавра

Папата Франциск е подготвен да посредува во разговори меѓу Украинската православна црква (УПЦ) и Православната црква на Украина (ПЦУ) во спорот околу Киевската Печерска лавра.

„Тој рече дека е подготвен да посредува“, изјави за ТАСС Леонид Севастијанов, шеф на Светската унија на стари верници. Понтифот рече дека може да им помогне на УПЦ и ПЦУ да воспостават контакт и можеби да му помогне на УПЦ да ја одбрани својата позиција, додаде Севастијанов.

„Во случајот со Лавра, тој повика на почитување на светоста на местото и стопирање на сегашните акции, но нема правен механизам да интервенира“, објасни Севастијанов. Тој може само да повика на мир, дијалог и преговори.

Севастијанов е личен пријател на понтифот и редовно се допишува со него. Приватната порака следи по јавното изразување на загриженоста на понтифот за православните монаси во Лавра. На 15 март тој побара од владата во Киев „да ги почитува верските места“.

Претходно овој месец, украинската влада и нареди на УПЦ да го испразни манастирот (изграден во 11 век) до 29 март, тврдејќи дека црквата го прекршува договорот од 2013 година за управување со имотот, кој е означен како заштита на националната култура. Не беа наведени конкретни прекршувања.

Претседателот Владимир Зеленски го поддржа иселувањето, велејќи дека тоа ќе ја зајакне „духовната независност на Украина“. Неговата влада ја обвини УПЦ дека е проруска, без докази или соодветна постапка.

Откако Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХХР) изрази загриженост за репресијата, украинското Министерство за надворешни работи ѝ порача „да се воздржи од неизбалансирани политички проценки“.

Украина ја почитува слободата на вероисповед, но тоа „не е еднакво на право на активности кои ја поткопуваат националната безбедност“, рече портпаролот на Министерството Олег Николенко.

Архиереите на УПЦ се обидоа да се сретнат со Зеленски на 20 март, но тој ги одби. Лавра беше опколена од полицијата на 23 март.

Министерот за култура, Александар Ткаченко, рече дека монасите на УПЦ можат да останат, но тие ќе треба да се приклучатна на ПЦУ, ривалска црква основана од државата во 2015 година. УПЦ е во заедница со Руската православна црква, додека ПЦУ беше призната од прозападниот патријарх на Константинопол. Владата претходно ја исели УПЦ од две катедрали во непосредна близина на Лавра и ги предаде на употреба на ПЦУ.