Папата Франциск упати расни коментари кон Русите

Чеченците, Бурјатите и другите кои се „од Русија, но не се од руската традиција“ се однесуваат со „суровост“ во Украина, изјави поглаварот на Римокатоличката црква за језуитското списание „Америка“ во интервју објавено во понеделникот. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека таквите зборови ја надминуваат обичната русофобија.

Народот на Украина е „маченик“, рече папата Франциско во интервјуто спроведено минатата недела во Ватикан. „Општо земено, најсуровите се можеби оние кои се од Русија, но не се од руската традиција, како што се Чеченците, Бурјатите и така натаму. Секако, тој што врши инвазија е руската држава. Ова е многу јасно“.

Говорејќи на тркалезната маса во рускиот Сенат во понеделникот, Захарова ги нарече коментарите на папата Фрањо како необични.

„Ова повеќе не е русофобија, тоа е перверзија на ниво кое не можам ни да го именувам“, рече таа.

Подоцна, на Телеграм, таа истакна дека до неодамна западните медиуми тврдеа дека Словените го „мачеле народот на Кавказ“, мислејќи на конфликтот меѓу Русија и чеченските сепаратисти, а сега велат дека е обратно.

„Ние сме едно семејство со Бурјати, Чеченци и други претставници на нашата мултинационална и мултиверска земја“, додаде Захарова. „И заедно дефинитивно ќе се молиме за Светата столица, секој на свој начин – посакувајќи им избавување од искушението“.

Муслиманските Чеченци живеат на Кавказските планини, додека будистичките бурјати се родени во југоисточен Сибир. Пропагандата што доаѓа од владата во Киев ги наслика Украинците како „вистински Словени“ кои се под закана од „азиската руска орда“.

Да се ​​слушне обвинувањето на понтифот за „суровост“ на Чеченците и Бурјатите кои ги штитат цивилите во Донбас е „во најмала рака чудно“, рече шефот на Бурјатија Алексеј Циденов за интервјуто во понеделникот.

„Историјата знае многу примери на оние кои се сметале себеси за претставници на цивилизирани народи кои уништуваат градови, земји и цели народи“, додаде Циденов, посочувајќи ги крстоносните војни – прогласени од римските папи – како пример.

„Ако таквите луѓе ги забележале нашите борци, тоа значи дека добро ја вршат својата работа. Ние сме горди на вас, момци. Господ е со оние што ја бранат правдата!“ тој рече.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.