Папата Франциско во младоста работел како исфрлувач во ноќен клуб

Папата Франциско при посета на црката „Свети Кирил Александриски“ во едно предградие на Рим потсети што се’ тој работел кога бил млад.

Тој кажа  бил и исфрлувач во еден ноќен клуб во Буенос Аирес.

Исто така, скромниот папа во младоста  чистел подови и работел во хемиска лабораторија.

Папата поминал четири часа во работничкиот кварт во Рим, се сретнал со неколку свештеници и работници пред и по мисата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.