Партијата на Орбан го бојкотираше гласањето за пристап на Шведска во НАТО

Законодавците на владејачката партија во Унгарија одбија да присуствуваат на вонредното гласање за апликацијата на Шведска за влез во НАТО, инсистирајќи дека лидерот на нордиската држава мора да се сретне прво со премиерот Виктор Орбан пред да одлучат за ова прашање.

Во соопштението објавено во понеделникот, партијата Фидес рече дека гласањето за ратификација треба да се одржи за време на редовна парламентарна седница, но додаде: „Очекуваме шведскиот премиер прво да ја посети Унгарија“.

„Ако ова е важно прашање за Швеѓаните, шведскиот премиер очигледно треба да дојде во Будимпешта“, додаде партијата на Орбан.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изрази подготвеност да го оствари патувањето, но рече дека тоа ќе го направи само откако ќе биде одобрена апликацијата за НАТО на неговата земја, оставајќи нејасно како ќе постапат пратениците на Фидес.

За време на состанокот со шефот на НАТО, Јенс Столтенберг минатиот месец, Орбан рече дека ќе ја повика партијата да гласа за ратификација „при првата можност“ – зборови што Амбасадата на САД во Будимпешта ги цитираше подоцна во понеделникот, велејќи дека дневната вонредна седница на парламентот би ги дала му ја таа можност.

Опозициската пратеничка Агнес Вадаи тврди дека Орбан го одложува гласањето поради неговата „лична суета“, велејќи дека прави гест кон рускиот претседател Владимир Путин со поткопување на единството на НАТО и ЕУ.“

Иако Унгарија ја осуди руската воена акција во Украина – која поттикна апликации за НАТО и од Шведска и од Финска – таа одби да ги следи другите земји на ЕУ во санкциите за Москва или обезбедување оружје на Киев. Парламентот во Будимпешта минатиот март гласаше за пристапување на Финска по неколкумесечни политички расправии, но ја одложи одлуката за кандидатурата на Стокхолм.

Орбан постојано повикува на прекин на огнот во Украина и на мировни преговори меѓу Москва и Киев, инсистирајќи дека Украина не може да се надева дека ќе ја победи Русија на бојното поле. Неговиот став, како и противењето на Будимпешта на санкциите кон Русија и нејзиното блокирање на воената помош на ЕУ за Украина, доведе до оцрнување на Унгарија во Киев и закана со контрасанкции од Брисел.

„Западот сè уште мисли дека времето е на наша страна. Сепак, мислам дека е спротивното. Мислам дека времето е на страната на Русите и колку подолго трае војната, толку повеќе луѓе ќе умираат, а рамнотежата на силите нема да се промени во корист на Украина“, изјави Орбан за локална радио станица минатата недела.

Унгарското национално собрание ќе има уште една можност за ратификација кога ќе се состане на 26 февруари, иако останува да се види дали членовите на Фидес ќе дадат согласност.