Партизан прокоцка плус 14 поени против Олимпијакос

Екипата на Партизан направи голем чекор назад во борбата за пласман во доигрувањето од Евролигата откако вечерва на чудесен начин загуби од Олимпијакос на домашен терен со 69-74.

Неверојатно звучи податокот дека „црно-белите“ водеа со 14 поени разлика во третата четвртина (52-38), а во последната влегоа со +13 (59-46). Олимпијакос го отвори последниот период со 12-0 и се доближи на само -1, а нешто подоцна го комплетира пресвртот. Во клучните моменти, на играчите на Партизан им се „пресекоа“ рацете, не можеа ништо да погодат и доживеаја пораз на мечот кој мораа да го добијат.

Минатата и на почетокот од оваа сезона, последните четвртини обично му припаѓаа на Партизан и тогаш го правеше пресвртот во своја корист, а вечерва, последните десет минути ги доби Олимпијакос со 28-10.

Грчкиот шампион и идната недела ќе гостува во Белград, но кај Црвена Звезда и со победа на тој меч може да го завери пласманот во плејофот. Партизан и натаму не е без шанси за плејин бидејќи заостанува само една победа зад десеттопласираниот Анадолу Ефес, но сега повеќе ништо не зависи од него, дури и да го победи Алба и Валенсија во последните две кола.

РЕЗУЛТАТИ
Жалгирис – Олимпија Милано 87-73
Басконија – Анадолу Ефес 76-97
Баерн – Барселона 79-87
Партизан – Олимпијакос 69-74
Асвел – Монако