6 C
Skopje
вторник, јануари 26, 2021

Павле Богоевски и по оставката една година ќе зема пари од граѓаните

107

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање, пренесе Судство.

Според овој закон еден пратеник може да остварува плата подолго и од една година, а најмногу уште шест месеца, доколку во тоа време стекнува право за старосна пензија.

За време на остварувањето на ова право пратеникот нема право на други лични примања и надоместоци на трошоци.

Инаку Богоевски беше снимен во такси како нарачува дрога. Пред неколку денови по огромните притисоци од јавноста најави оставка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.