Пејсерс ги растурија Лејкерс

39

Бојан Богдановиќ изминатата ноќ беше најдобриот стрелец во високата победа од 136:94 на Индијана Пејсерс над Лос Анџелес Лејкерс.

Богдановиќ за Пејсер постигна 24 кошеви, со еден скок и пет асистенции, а Мајлес Тарне додаде 22 поени. Индијана, на која ова ѝ е трета последователна победа, вкупно постигна 19 „тројки“, а на Лос Анџеелс не му помогна ниту Леброн Џејсм кој дуелот го заврши со 18 кошеви и девет асисенции.

Мемфис Гризлис во најдрамитичниот меч синоќа, со двете слободни фрлања кои ги реализираше Џастин Холидеј на 0,1 секунда пред крајот, славеа со 108:106 над Минесота Тимберволфс. Најдобар поединец во втората победа со ред на Мемфис беше Мајк Конли со 25 поени и девет асистенции. Карл-Ентони Тоунс ја предводепе Минесота со 26 кошеви и 18 скокови.

Кливленд Кавалирс дома беа поразени со 96:103 од Бостон Селтикс. Џејсон Тејтам беше најдобар кај гостите со 25 поени, а Гордон Хејвард додаде 18 кошеви за Бостон кому ова е петта победа во низа. Колин Секстон Ги предводеше Кавалирс со 27 кошеви.

И Њујорк Никс впишаа домашен пораз, од Детроит Пистонс со 92:105. Блејк Грифин постигна 29 кошеви со осум асистенции и шест скокови за Детроит кој постојано беше во водство. Денис Смит помладиот беше најдобар кај Никс со 25 поени.

РЕЗУЛТАТИ

Шарлот Хорнетс – Лос Анџелес Клиперс 115: 117

Кливленд Кавалиерс – Бостон Селтикс 96: 103

Индијана Пејсерс – Лос Анџелес Лејкерс 136: 94

Њујорк Никс – Детроит Пистонс 92: 105

Филаделфија 76ерс – Торонто Рапторс 107: 119

Мемфис Гризлис – Минесота Тимберволвес 108: 106

Оклахома Сити гром – Орландо Магија 132:122

Портланд Трајл Блејзерс – Мајами Хит 108: 118.

 

ТАБЕЛИ

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Атлантска дивизија

1. Торонто 39 16
2. Бостон 35 19
3. Филаделфија 34 20
4. Бруклин 28 27
5. Њујорк 10 43

Централна дивизија

1. Милвоки 39 13
2. Индијана 35 19
3. Детроит 24 29
4. Чикаго 12 41
5. Кливленд 11 43

Југоисточна дивизија

1. Шарлот 26 27
2. Мајами 25 27
3. Вашингтон 22 31
4. Орландо 22 32
5. Атланта 18 35

 

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Северозападна дивизија

1. Денвер 37 16
2. Оклахома Сити 34 19
3. Портланд 32 21
4. Јута 30 24 .556
5. Минесота 25 28

Пацифичка дивизија

1. Голден Стејт 37 15
2. ЛА Клиперс 30 25
3. Сакраменто 28 25
4. ЛА Лејкерс 27 27
5. Феникс 11 44

Југозападна дивизија

1. Хјустон 31 22
2. Сан Антонио 32 23
3. Далас 24 28
4. Њу Орлеанс 23 31
5. Мемфис 22 33

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.