Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Заменикот-генерален секретар на кинеската Академија на науките Жу Ки изјави дека компаниите што продолжиле со работа треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците.

Во централната кинеска провинција Хубеи имало 411 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, објави денеска здравствената комисија, во однос на 349 случаи еден ден порано. Таму има вкупно 62,442 потврдени случаи со таа зараза. Во крајот на вчерашниот ден бројот на смртни случаи во Хубеи достигна 2.144, што е за 115 повеќе од претходниот ден.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.