Пекинг започна „предупредувачки“ вежби околу Тајван

Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) започна серија заеднички вежби околу Тајван дизајнирани да послужат како „казна“ и „предупредување“ за сепаратистичките сили кои бараат независност на островот.

Вежбите ќе ги координираат армијата, морнарицата, воздухопловните сили и ракетните сили на ПЛА во Тајванскиот теснец, што ќе се одржуваат во неколку насоки околу Тајван и неговите оддалечени острови во четврток и петок, изјави воениот портпарол Ли Кси.

Вежбите ќе се фокусираат на комбинирана патрола за борбена готовност по море-воздух, заземање контрола на бојното поле и заеднички прецизни напади врз клучни цели, рече Ли. Ќе се вежба затворање во областите околу Тајван, како и операции внатре и надвор од островскиот синџир за тестирање на вистинските борбени способности, рече тој.

Кинеската војска соопшти дека вежбата е дизајнирана да послужи како „силна казна за сепаратистичките акти на силите за независност на Тајван“, како и „строго предупредување против мешање и провокација од надворешни сили“.

Како одговор, тајванското Министерство за одбрана распореди авиони, бродови на морнарицата и крајбрежни ракетни системи за следење на силите на ПЛА, осудувајќи ги ненадејните вежби како загрозување на регионалната стабилност.

Тајван беше последното засолниште на националистичките сили за време на кинеската граѓанска војна во 1940-тите, и оттогаш остана де факто автономен, нарекувајќи се себеси како Република Кина и беше сојузник со САД. Пекинг бара мирна реинтеграција на островот, но дава одредба дека може да употреби воена сила доколку Тајпеј официјално прогласи независност.

Во говорот во понеделникот, новоименуваниот тајвански претседател Лаи Чинг-те го повика Пекинг „да се соочи со реалноста на постоењето на Република Кина“ и „да се вклучи во соработка со легалната влада избрана од народот на Тајван“. Тој додаде дека Тајпеј и Пекинг „не се подредени еден на друг“.

Пекинг ги критикуваше изјавите како провокативни и сепаратистички. Чен Бинхуа, портпарол на Канцеларијата за прашања на Државниот совет на Тајван, го обвини Лаи за „заслух“ и дејствување како „пион“ на надворешните сили, ветувајќи дека „ќе се спротивстави и ќе ги казни“.