Пендаровски: Власта и опозицијата да се договорат и да излезат во пресрет на барањата на студентите

Претседателот Стево Пендаровски смета дека имаат основа барањата на студентите кои неделава преку протест и марш побараа подобрување на стандардот. Ги повикува и власта и опозицијата да излезат во пресрет на нивните барања.

– Ова што го гледам, еден од предводниците на последните протести имаше коректна реченица – не би сакале да видиме политичари меѓу нас. Најдобриот начин да убиеш еден протест е да го обоиш политички или партиски. Во одредени случаи сме имало во Македонија порано и етнички и да го дисквалификуваш по таа основа. Во овој момент мислам дека треба и власта и опозицијата да се најдат, гледаме дека и двете страни имаат предлози како да излезат во пресрет на последната серија барања на студентите. Најдобро е тоа да го договорат во Парламентот и да не дозволат луѓе да мрзнат и да шетаат по улици и да се бунат, рече вечерва Пендаровски во гостување на ТВ 24.

И да се 100-проценти организирани од која било политичка партија, посочи Пендаровски, мене ме интересира какви барања имаат и дали има основа нивното барање. – Од она што го гледам и слушам има. Дајте да го адресираме тоа и да не се срамиме да немаат греење или не знам каква храна по студентските домови во 2022 година, порача претседателот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.