Пендаровски: Компромис со Бугарија без да ги нарушува нашите национални и државни интереси

31

Претседателот Стево Пендаровски на денешната прес конференција со неговиот словенечки колега Борут Пахор, говорејќи за меморандумот од Бугарија кажа дека земјава е отворена за компромис по спорните прашања. Запрашан дали може да појасни за какви компромиси се мисли, Пендаровски вели:

 „Не можам уште сега да кажам каков компромис ќе биде. Тоа е процес што тече. Но, бидете сигурни, сите политички фактори, од наша страна, дека нема да дозволиме тој иден компромис по неколку точки од декларацијата да ги наруши нашите национални и државни интереси. Мислам дека сме на јасно кои се нашите црвени линии, неколку пати се јавно кажувани“, рече Пендаровски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.