Пенс порача: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

29
© AP Photo / John Minchillo

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти.

– САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во Заливот. Можете да сметате на тоа, изјави Пенс во Вашингтон.

Тој додаде дека Вашингтон ги анализира сите информации и дека во следните денови претседателот ќе одлучи за акција. Пенс вели дека напад врз сојузници на Американците и светската испорака на нафта ќе доживее неуспех.

Потпретседателот на САД нагласи дека Иран ќе доживее неуспех ако го извршил тој напад за да изврши притисок врз претседателот Доналд Трамп и за да го натера да се повлече.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.